Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Jackob Sochy z kovu .cz https://www.sochyzkovu.euVýroba na zakázku i dle foto. Exkluzivní umění ČR auta-motorky-dekorace-postavy-sci-fi-zvířata

V zimních měsících používám pro prodloužení denního světla umělé osvětlení. Vyzkoušel jsem klasické zářivky a zářivky Arcadia, které mají mít částečně i UV světlo. Nakonec jsem zvolil led pásky. Na trhu je spousta typů těchto pásků. Já používám pásky s vysokým CRI, nad 90%. Jsou dražší, ale rozdíl ve světle oproti běžným páskům je značný. Navíc dodavatel dává na tento druh pásků záruku 3 roky. Ještě je třeba dbát při výběru ohled na výkon a barvu světla. S výkonem je to podobné jako u žárovek. 25W žárovka svítí jinak než 40W. Zkoušel jsem pásky 9,6W na metr, ale světlo bylo příliš slabé. Nyní používám pásky CRI- 300 s výkonem 12W na metr CRI nad 90. Barva světla je buď teplá bílá /2900-3100k/, denní bílá /4000-4500k/ nebo studená bílá /6000-6500k/. pro osvětlení voliér používám denní bílou. Pásky jsou osazeny 4x1m. Pásky s tímto výkonem je třeba chladit. Proto jsou nalepeny v hliníkovém profilu a překryty difuzorem. Celkové osvětlení je doplněno UV led páskem s originál UV čipem.

Napájecí zdroj  zvolte  s dostatečnou rezervou výkonu/cca30%/. Výpočet:  4m pásky s výkonem 12W/m =48W, 2m UV pásku s výkonem 14,4W/m=28,8W. Celkem 68,8W x 30%=89,44W. Osazen zdroj 100W. Zpočátku jsem řídil dobu svitu pomocí spínacích hodin. Nevýhodou je, že délka dne se v ročním období mění a nastavení hodit musíte měnit. Další nevýhodou je to, že pokud dojde k setmění i během dne světlo se nerozsvítí, protože hodiny na to nereagují. A další nevýhoda je ta, že zapnutí a vypnutí je skokové, nikoli pozvolné.

Proto jsem zvolil následující řešení.

Celý systém osvětlení je osazen jednak soumrakovým senzorem a hlavně

programovatelným ovladačem USB 5CH

USB ovladač spíná nezávisle na sobě 5 samostatně programovatelných kanálů. U každého kanálu lze naprogramovat jak intenzitu světla od 1 do 100% ,  tak i dobu po kterou má pásek svítit a to po minutách. Snadno tak nastavíte stmívání a dobu svícení až pěti okruhů. Soumrakový spínač je vřazen do okruhu z toho důvodu, aby osvětlení reagovalo na případné setmění i během dne. Ovladač USB lze naprogramovat přes PC, nebo ručně. Ovšem přes počítač je to jednodušší a přehlednější. Pokud by někdo chtěl, mohu poslat podrobný návod.